Tady je svět ještě v pořádku (nejen pro rodiče, …)

Je Vám to povědomé? Nejspíše ano! …a co je na tom skutečné? Zamysleme se. Příroda je plná černých skládek, moře a oceány vyplavují tuny plastu, lidským zaviněním uhynou desítky milionů zvířat, mnohé vodní zdroje jsou znečištěny, často slýcháme, že dýcháme špinavý vzduch, dochází nám zásoby nerostných surovin apod.  Každého z nás napadne, že je na čase šetřit. Šetříme vodou, energii, třídíme odpad, jezdíme hromadnou dopravou nebo na kole. …a máme pocit, že jsme udělali dost. A udělali. Každá prospěšná aktivita se počítá. Stačí to doopravdy? Jsou věci, které neovlivníme. Pojďme dělat věci, které ovlivníme. Chraňme životní prostředí kolem nás, u nás doma, u nás na zahradě, u nás v parku, u nás v lese, …

Myslíte, že už není co chránit? Je spousta věcí, co můžeme ovlivnit, a tentokrát to skoro nic nestojí. Nedělejme vše jen kvůli sobě, dělejme to pro děti, ony za to stojí. Učme je tomu, jak o svoji budoucnost pečovat.  Pokud to děti naučíme teď, v budoucnu budou chránit svět se samozřejmostí. Začněme u nás doma a v našem okolí.

My jsme již s našimi prvňáčky a jejich rodiči začali. Vymysleli jsme projekt a nazvali ho „Bydlíme nazeleno“. Celý školní rok se budeme zabývat tím, jak chránit životní prostředí a přírodu u nás doma. Každý měsíc bude jedno téma nebo okruh drobných činností, do kterého budou společně s dětmi zapojeni i rodiče. Projekt vznikl za podpory vedoucího odboru životního prostředí Městského úřadu v Krnově pana Ing. Petra Suchého a redaktora Krnovský listů pana Mgr. Tomáše Gaudka.

Zveme Vás: “Zapojte se s námi.“

My jsme s prvňáčky, našimi malými ochránci přírody, začali 1.listopadu. Naše téma na měsíc listopad je „Kam s přepáleným olejem“

A správná odpověď? Pro tu jsme si došli za vedoucím Odboru životního prostředí panem Ing. Petrem Suchým. Kam s použitým potravinářským a fritovacím olejem? Po vychladnutí olej nalejeme do plastové láhve. Láhev pak zaneseme na jedno z deseti míst v Krnově k tomu určených. Jedná se o kontejnery černé barvy a oranžovým víkem. O vše ostatní se už postará společnost Trafin Oil. Tři kontejnery najdete ve sběrných dvorech (Karáskova, Bruntálská, Opavská). O ostatních se dočtete na webových stránkách MěÚ v Krnově na této adrese: krnov.cz/nove-kontejnery-podpori-trideni-odpadu/d-31515. My jsme si tu nejbližší k naší škole našli na ul. Albrechtické 98.

Odpověď na otázku „Kam s ním?“ už znáte. Teď už je to jen na VÁS. Děkujeme, že to nevzdáváte. Možná si pak naše děti jednou řeknou: “Tady je svět ještě v pořádku!“

                                                                                                 Bokischová Ludmila, ŠD

 

 

 

 

 

Archivy