Dýňová bašta

V sobotu 5. 11. jsme se vydali na návštěvu do Lesní školky na Ježníku.
Uprostřed přírody tráví své ” školkové” dny děti a jejich učitelky. Zázemí jim dělají dvě maringotky s přístřeškem a indiánské teepee. V blízkosti jsou záhonky, kde si děti pěstují zeleninu, bylinky a jiné rostlinky. Ohniště, pískoviště, přírodní bludiště, okolní lesy a spousta prostoru na hraní.
Volnost, která má svá pravidla, vede děti k samostatnosti a zodpovědnosti. Nabídka činností je pestrá, většinu času tráví všichni venku. Teplo, zima, mlha, déšť….nic nevadí. Nechybí však ani knihy, časopisy, hry, omalovánky. K vyrábění se používají především přírodniny. Děti se učí chovat ekologicky a k přírodě velmi šetrně a udržitelně.
Po vyčerpávajícím dopoledni si děti dají oběd, který jim paní učitelky uvaří a jdou si odpočinout do svých spacáků umístěných na palandách v maringotce. Paní učitelka zatopí v kamnech dřevem, které si společně nasbírají. Život v této školce je velmi odlišný od těch, které známe.
Některé ze zmíněných aktivit jsme si mohli v sobotu vyzkoušet na veřejné akci Dýňová bašta. Vyrobili jsme si broučka, vydlabali obrovskou dýni, nanosili dříví na oheň, opekli si špekáčky. Čekal nás ” Stůl hojnosti”, na který jsme každý přispěl nějakou dobrotou. Moc jsme se těšili, až se setmí. To proto, že nás čekala cesta tajemným lesem ke kouzelnému stromu, kde jsme měli uložit broučky ke spánku. Cesta to byla tajuplná, strašidelná a plná záludných úkolů. Napětí se dalo krájet. Musíme přiznat, že nám některé úkoly daly opravdu zabrat. Dali jsme hlavy dohromady a společnými silami překonali všechny nástrahy tajuplného lesa. Dostali jsme se ke kouzelnému stromu a uspali všechny broučky.
Bylo to krásné odpoledne a velmi dobrodružný večer. Děkujeme.
Foto a text : Ivana Wiesnerová
Archivy