Dnes se nosí kšiltovky, ale dříve?

Žáci 3. a 4. tříd navštívili výstavu pod názvem „Oživená tradice slezského čepce“. Koná se v Městském muzeu v Krnově. Prezentuje kolekci slezských čepců (ženských pokrývek hlavy) z oblasti Krnovska, Opavska a Bílovecka.

  

 Čepce byly nejzdobnější částí ženského lidového kroje. Představovaly základní znak vdané ženy, která v průběhu svatby byla o půlnoci obřadem „začepení“ zbavena dívčího svatebního věnečku a uvázáním čepce při zvláštním obřadním tanci uvedena do společenství vdaných žen. Od té doby nesměla být žena viděna bez čepce.

 

V současné době dáváme přednost přirozené kráse vlasů a méně jejich pokrývkám. Představa čepce jako módního doplňku v dnešní době je nepředstavitelná. Těžko bychom pod něj schovali dredy, drdoly, příčesky a další účesy mnoha svobodomyslných stylů, jako je například „punk“ (číro, bodliny, divoce rozcuchané sestřihy).

 

Rozhodně ale každý dokáže docenit krásu lidového umění vytvořenou křehkými krajkami a výšivkami, nestárnoucími technikami ručních prací a kvalitou přírodních materiálů. Prohlídka byla zakončena drobnými aktivitami připravenými hlavně pro děti. Mohly se stát v jedné osobě návrháři, malíři či výtvarníky .

 

A které čepce byly nejkrásnější? No přece ty krnovské!

                                                                   Ludmila Bokischová , Ivo Vondra

   

Nejnovější příspěvky
Archivy