Janáčkův expres přijal pozvání

Redakční rada školního časopisu Janáčkův expres byla pozvána do Knihovny Petra Bezruče v Opavě na workshop školních časopisů, který se konal dne 24. listopadu 2011. Akci pořádalo občanské sdružení Abeceda v rámci projektu Rozvoj čtenářské gramotnosti a projektového vyučování. Každý člen redakční rady dostal za úkol představit na workshopu v Opavě svou rubriku a pohovořit o práci redaktora.

Redakční rada školního časopisu Janáčkův expres byla pozvána do Knihovny Petra Bezruče v Opavě na workshop školních časopisů, který se konal dne 24. listopadu 2011. Akci pořádalo občanské sdružení Abeceda v rámci projektu Rozvoj čtenářské gramotnosti a projektového vyučování. Už ve škole jsme si rozdělili práci. Každý člen redakční rady dostal za úkol představit na workshopu v Opavě svou rubriku a pohovořit o práci redaktora. Zvolili jsme si také maskota dne – stal se jím Pan Vajíčko  – postavička z české reklamy 80. let, kterou Janáčkův expres prezentoval na oslavách 50 -ti let naší základní školy. „Třešničkou na dortu“ se stala soutěž dne, kterou paní učitelka vyhlásila jako překvapení těsně před odjezdem do Opavy. My, členové redakční rady, jsme mezi sebou soutěžili o nejzajímavější reklamní slogan časopisu.

Po příjezdu do Opavy jsme se vydali k budově Knihovny Petra Bezruče. Prohlédli jsme si expozice ve výstavních místnostech a dali se do práce. Daniel Chmelař prezentoval svou práci ve školním rádiu Hifič, dále pak tvorbu anket a interview. Sára Wegrzynová si připravila ukázku z možností grafické úpravy našeho časopisu a recenzí. Sáru zaujalo historické schodiště budovy knihovny Petra Bezruče, dostala svolení schodiště nakreslit a napsat k němu komentář. Jak se jí to povedlo? Velmi! Čtěte další vydání Expresu! Michaela Vachová překvapila prezentací speciální „zvířecí“ rubriky Janáčkova expresu „Jak zvířátkům pomoci od zvířecí nemoci“. Tomáš Benda hovořil o technických údajích časopisu, výtiscích, tiráži a ceně. Knihovně Petra Bezruče předal dárek naší redakční rady. Jana Samková úspěšně vyplnila pracovní listy, které si pro nás pořadatelé na workshopu časopisů připravili. Kristína Fojtíková zasvěcovala neznalé do historie vzniku našeho časopisu. Mimochodem, věděli jste, že byl založen už v roce 2008? A za svůj název „Janáčkův expres“ vděčí bývalým žákyním naší školy Tereze Ďurišíkové a Apoleně Pavlíčkové.

Během cesty? – Žádná nuda! Nápady jsme jen chrlili!

„Trpělivost stále měj, rozmary písmenek udolej!“
„Různé soutěže a klání, všem lidičkám nudu zahání!“
„Vy, tíhnoucí k legraci a vtipu, pište nám bez ostychu do krabičky smíchu!“
„Janáčkova expresu –vánek- profoukl nejen školní zámek, na cestu do Opavy se dal, nápady rozdával….!” ….A v Opavě pochvalu dostával!

Velice nás potěšil zájem pořádající organizace a také to, že se Janáčkův expres líbil. Několik výtisků bylo vybráno do soutěže školních časopisů, která proběhne v příštím kalendářním roce. Naše „mise“ byla tedy úspěšná.

členové expedice: Tomáš Benda, Kristína Fojtíková, Daniel Chmelař, Jana Samková,
Michaela Vachová, Sára Wegrzynová a Kamila Lukszová

Archivy