Babička drsňačka

Pátek  4. 10. v 9:00 hodin připomínalo okolí naší školy malé „autobusové nádraží“.  Lidé jdoucí kolem si mohli všimnout šesti bílých prázdných autobusů. Ty čekaly na žáky 7.-9. tříd, aby je odvezly do Slezského divadla v Opavě. Jeho návštěva se stala pro naši školu již tradicí.

„Divadlo vychází ze života a do života se vrací.“

   (J. K. Tyl)

Letos jsme si vybrali rodinnou crazy komedii Babička drsňačka.  Jde o příběh ze současnosti, o předsudcích a toleranci, o překvapivých odhaleních a jedné šílené troufalé loupeži. Jedenáctiletý Ben je k smrti otrávený, když musí pravidelně trávit víkend u své babičky. A ta nás, diváky, přesvědčila, že se starými lidmi nemusí být vůbec nuda. Obzvlášť když babička začne vyprávět o svém opravdovém životě plném dobrodružství.

Autorem tohoto díla je anglický komik, herec, spisovatel a aktivista DAVID WALLIAMS. Literární kritici jej označují za nového Roalda Dahla, autora knihy Karlík a továrna na čokoládu. Díla D. Walliamse jsou vtipné, strašidelné, napínavé, zaujmou černým humorem a překvapivou pointou. Píše především pro děti v období dospívání.

Zajímavost : D. Walliams na sebe mimo jiné upozornil  v roce 2006 charitativním zdoláním kanálu La Manche (35km), v roce 2008 přeplaval za 4 a půl hodiny Gibraltarský průliv (20km) a v roce 2011 během 8 dní uplaval  225km řekou Temží. Díky tomu se vybralo více než  1 milion liber (přes 28 milionů korun).

Pokud byste si chtěli přečíst některou z knih tohoto dramatika, zde je nabídka :

Pan Smraďoch                                                                 Příšerná teta

Malý miliardář                                                                  Dědečkův velký útěk

Kluk v sukních                                                                 Nejhorší děti na světě

Ďábelská zubařka                                                          V naší škole je had

Krysburger                                                                         Babička drsňačka

A co takhle srovnat divadelní provedení Babičky drsňačky s jeho knižní podobou?

Zde je malá ochutnávka :

„Přivedlo mě to na myšlenku, že by mladí lidé měli být ke  starým laskavější. Pokud jste mladí a sledujete mě, mohli byste třeba uvolnit v autobuse sedadlo staršímu člověku. Nabídnout pomoc s nákupem. Zahrát si s námi scrabble. Nebo co nám jednou za čas donést sáček mátových pastilek? My staří máme peprmintové bonbony rádi. A především, mladí lidé celé naší země, chci, abyste si zapamatovali jedno: my staří rozhodně nejsme nudní. Co vy  víte, třeba vás i jednoho dne šokujeme. Pak královna s poťouchlým úsměvem zvedla před celým národem sukni a ukázala dlouhé spodní kalhotky s anglickou vlajkou. Máma a táta vyprskli čaj na koberec, protože jim to naprosto vyrazilo dech. Ben se ale jen usmál : „Královna je drsňačka,“ pomyslel si. „Zrovna jako moje babička.“

                                                                 (Walliams, David : Babička drsňačka. Praha : Argo 2012, 250 str.)

text : Silvie Metelková, foto : Tereza Valášková

Archivy